ნინო ცერცვაძე და ნინო ცაცანაშვილი იტალიის ტელევიზიის Rai Italia-ს გადაცემის „Casa Italia “ პირდაპირ ეთერში
იტალიის ტელევიზიის Rai Italia-ს გადაცემის „Casa Italia “ პირდაპირ ეთერში, ნინო ცერცვაძემ, დანტე ალიგიერის საზოგადოების თბილისის კომიტეტის პრეზიდენტმა, და ნინო ცაცანაშვილმა, დანტე ალიგიერის საზოგადოების ახალგაზრდა ელჩმა საქართველოში, ენთუზიაზმითა და გულწრფელი გატაცებით ისაუბრეს იტალიურ ენასა და კულტურასთან თავიანთ ღრმა კავშირზე.
ინტერვიუს განმავლობაში ორივე წარმომადგენელმა გააზიარა თავისი გამოცდილება საქართველოში იტალიური ენის პოპულარიზაციის მიმართულებით და ხაზი გაუსვა, რომ ენის შესწავლა მხოლოდ საგანმანათლებლო გზა კი არა, არამედ ნამდვილი კულტურული ხიდია ორ ქვეყანას შორის. მათ ისაუბრეს თბილისში ორგანიზებულ მრავალ ინიციატივაზე, კურსებზე, კულტურულ ღონისძიებებსა და ახალგაზრდა ქართველების მზარდ ინტერესზე იტალიის მიმართ.
იტალიური ენის სიყვარულთან ერთად მკაფიოდ გამოიკვეთა საკუთარი ფესვებით სიამაყეც: საქართველო, თავისი მრავალათასწლოვანი ისტორიით, ტრადიციებითა და უნიკალური კულტურული იდენტობით, ორივესთვის ამოუწურავი შთაგონების წყაროა. Rai Italia-სთან დიალოგში პრეზიდენტმა ცერცვაძემ და ახალგაზრდა ელჩმა ცაცანაშვილმა აღნიშნეს, რომ იტალიასა და საქართველოს შორის კულტურული ასპექტების გაზიარება ორივე მხარეს ამდიდრებს და კიდევ უფრო ამყარებს მეგობრულ ურთიერთობებსა და თანამშრომლობას.
ეს იყო ემოციური და შთამბეჭდავი გამოსვლა, რომელმაც აჩვენა, თუ როგორ შეიძლება ენა იქცეს ხალხებს შორის დიალოგის, გაგებისა და გაერთიანების ინსტრუმენტად, ორი კულტურისათვის დამახასიათებელი იმ საერთო ნიშნის ქვეშ, რაც გულისხმობს სილამაზისკენ სწრაფვას ყველაფერში, რასაც თითოეული მათგანი ქმნის.
გაზიარება: